Փետրվար
Մարտ
Ապրիլ
Մայիս
1․ Քանի՞ կիլոմետր կանցնի ավտոբուսը 7 ժամում, եթե նրա արագությունը 2 անգամ փոքր է մեքենայի արագությունից, որը 5 ժամում անցնուն է 560կմ։
Լուծում
560։5=112
112։2=56
56×7=392
Պատ՝․ 392
2․ Մի թիվը 5 անգամ մեծ է մյուսից։ Գտե՛ք այդ թվերը, եթե դրանց գումարը հավասար է 60-ի։
Լուծում
3. Եթե 8 միանման ավտոբուսներից յուրաքանչյուրում ավելացվի 16 տեղ, ապա բոլոր ավտոբուսներում կտեղավորվի 496 մարդ։ Քանի՞ տեղ կա յուրաքանչյուր ավտոբուսում։
16×8=128
496×4=496
Պատ՝․ 128
4․ Բազմահարկ շենքի տակ՝ առաջին հարկից երկու հարկ ներքև, ավտոկայանատեղ կա։ Ո՞ր հարկում է ապրում այն մարդը, որը տուն հասնելու համար ավտոկայանատեղից բարձրանում է 11 հարկ։
Լուծում
11-3=8
Պատ՝․ 8
5․ Երկու եղբայր ցանկանում էին գնել խաղալիք: Առաջին եղբորը խաղալիքը գնելու համար չէր հերիքում 300 դրամ, իսկ երկրորդ եղբորը՝ 200 դրամ: Երբ նրանք միավորեցին իրենց փողերը, պարզվեց, որ խաղալիքը գնելու համար չի հերիքում 60 դրամ: Պարզել, թե որքա՞ն արժեր խաղալիքը։
23x6-38=100
(67-7)x2=120
(256-247)+1=10
20x11+211x15=625
1․ Դավիթը 10 միանման փուչիկ գնելու համար ծախսեց 200 դրամ ավելի, քան Անահիտը՝ այդպիսի 6 փուչիկ գնելու համար։ Որքա՞ն արժեր այդպիսի 3 միանման փուչիկը։
Լուծում
10-6=4
200:4=50
50×3=150
Պատ՝․ 150 դրամ
2․ Մարիայի կարդացած գրքի էջերը համարակալելու համար անհրաժեշտ եղավ 1200 թվանշան։ Քանի՞ էջից էր բաղկացած այդ գիրքը, եթե համարակալումը սկսում ենք 1-ից։
Պատ՝․
3․ Կենդանաբանական այգու տոմսը մեծահասակների համար արժե 500 դրամ, իսկ սովորողների համար՝ 200 դրամով էժան։ Որքա՞ն գումար պետք է վճարել 28 սովորողից կազմված ջոկատի համար, եթե ջոկատի դեպքում գործում են զեղչեր, այսինքն՝ յուրաքանչյուր 5 սովորողի դիմաց վճարում են 4 սովորողի տոմսի արժեքը։
Լուծում
500-200=300
5×300=1500
28×300=8400
8400-1500=6900
Պատ՝. 6900
4․ Գործածվու՞մ է արդյոք 5 թվանշանը ամենափոքր հնգանիշ թվի գրառման մեջ։
Պատ՝․ ոչ
5․ Աննան ցանկանում էր գնել շոկոլադե սալիկ, որն արժեր 250 դրամ, բայց նրա մոտ կան միայն 200 դրամանոցներ, իսկ վաճառողը մանր չուներ։
Լուծում
200×5=1000
6․ Եթե Արամի մտապահած թվի կեսի կեսին ավելացնենք 1, արդյունքը հնգապատկենք, կստանանք Սոնայի մտապահած թիվը։ Կռահիր Արամի մտապահած թիվը, եթե Սոնայի մտապահած թիվը ամենափոքր զույգ երկնիշ թիվն է։
Լուծում
2-1=1
1×4=4
Պատ՝․
7․ Մրգերով լի զամբյուղում 2 տեսակի միրգ կար։ Առնվազն քանի՞ միրգ պետք է վերցնենք այդ զամբյուղից, որպեսզի համոզված լինենք, որ վերցրել ենք նույն տեսակի գոնե երկու միրգ։
Պատ՝. պետք է վերցնել կեսը և 1 հատ
8. Գրե՛ք այն ամենափոքր ութանիշ թիվը, որը չի փոխվում նրա թվանշանների ցանկացած տեղափոխության դեպքում։
Պատ՝․ 11111111
9. Երեք պահեստ միասին ստացան ինչ-որ քանակի կարտոֆիլ։ Առաջին և երկրորդ պահեստները միասին ստացան 400տ, երկրորդ և երրորդ պահեստները միասին՝ 300տ, իսկ առաջինն ու երրորդը միասին՝ 440տ: Քանի՞ տոննա կարտոֆիլ ստացավ յուրաքանչյուր պահեստը։
Լուծում
400+300=700
700-440=260
260:2=130
400-130=270
440-270=170
Պատ՝. 170, 270, 130
10. Պատ՝․ 56, 64, 72
11. Կարենը իր ունեցած 9 փայտե ձողերց մի քանիսը բաժանեց 5 հավասար մասերի, որից հետո ձողերի քանակը դարձավ 33: Քանի՞ փայտե ձող սղոցեց Կարենը։
Լուծում
33-9=24
24:4=6
Պատ՝. 6
1․ Մարիամը անցավ 26 մ ճանապարհ։ Մարինան անցավ 2 անգամ ավելի շատ ճանապարհ քան մարիամը, բայց 2 մ պակաս։
Ընդհանուր նրանք ինչ քան ճանապարհ անցան։
Ժամանակի Արագության և ճանապարհի մասին խնդիրներ
1․ Մարիամը անցավ 26 մ ճանապարհ։ Մարինան անցավ 2 անգամ ավելի շատ ճանապարհ քան մարիամը, բայց 2 մ պակաս։
Ընդհանուր նրանք ինչ քան ճանապարհ անցան։
Լուծում
26×2=52
52-2=50
Պատ՝․ 52
2․ Մայրիկը մոտոցիկլով անցավ 1500 մ ճանապարհ, իսկ հայրիկը մեքենայով 20000 մ ճանապարհ։
Քանի՞ կիլոմետր ճանապարհ անցան մայրիկը ու հայրիկը միասին։
Լուծում
1500մ=1 կմ 500 մ
20000սմ=20 կմ
1 կմ 500մ+20կմ=21 կմ 500 մ
Պատ՝․ 21 կմ 500 մ
3․ Արսենը և Նարեկը միասին անցան 150 կմ ճանապարհ, Արսենը նարեկից անցել է 3 անգամ ավելի ճանապարհ։ Որքա՞ն ճանապարհ է անցել Նարեկը։
Լուծում
150։3=50
Պատ՝․ 50 կմ
4․ Վարդանը 1 ժամում անցնում է 100 մ։ 4 ժամ 30 ր քանի՞ մետր կանցնի Վարդանը։
Լուծում
4×60=240
240×100=24000
240:30=80
24000+80=24080
Պատ՝․ 24080
5․ Արսենը 1 ժամում անցնում է 50 մ։ 3ժ 30 ր քանի՞ մետր կանցնի Արսենը։
Լուծում
3×60=180
180×50=9000
180:30=60
9000+60=9060
Լուծում
30×9=270
60×9=560
270+560=830
Պատ՝․ 830
7․ Աֆրոմեքենան A քաղաքից B քաղաք գնում է 6 ժամում: Որքա՞ն է աֆտումեքենայի արագությունը, եթե քաղաքների միջև հեռավորությունը 420 կմ է:
Լուծում
420 : 6 = 70
Պատ.՝ 70
8․ Մոտոցիկլետը այն ճանապարհը, որը աֆտոմեքենան անցնում է 3 ժամում անցնում է 4 ժամում: Որքա՞ն է այդ ճանապարհը և աֆտոմեքենայի արագությունը, եթե մոտոցիկլետի արագությունը 60 կմ/ժ է:
Լուծում
40 x 4 = 160
160 : 3 = 50
Պատ.՝ 160, 50
9․ Նավակը գետի հոսանքի ուղությամբ 1 ժամում անցնում է 80 կմ: Գետի հոսանքի հակառակ ուղությամբ 1 ժամում անցնում է 50 կմ: Որքա՞ն է գետի հոսանքի արագությունը:
Լուծում
80 + 50 = 130
130: 2 = 65
65 – 50 = 15
65 – 55 = 10
Պատ.՝ 10